تصویر مقاله کپ

کپ جوشی چیست؟

کپ جوشی ک قطعه از جنس فولاد است که برای بستن آخر لوله ها از آن استفاده می شود.سایز این قطعات بر اساس سایز لوله متغیر است.کپ جوشی در صنایع مختلف کاربرد بسیاری دارد و در جنس های استیل و فولادی در بازار عرضه می شود که با نام های کپ فولادی و کپ استیل شناخنه می شوند

کپ جوشی فولادی چیست و چگونه ساخته می شود؟
مواد خام کپ جوشی، فولاد کربنی و استیل کربن است. این مواد یکی از مواد اولیه برای ساخت انواع لوله و اتصالات است.

عنصر های موجود در این نوع قطعات شامل کربن، منگنز، فسفر و گوگرد است. البته در حین تولید آلیاژهای فولادی کربن دار همواره مقادیری از عناصر ناخواسته مانند هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن و عناصر آلیاژی از سنگ معدن یا قراضه های فلزی مانند نیکل، مس، مولبیدن، کروم، قلع، آنتیموان و غیره وارد ترکیبات شیمیایی آن می شود.
کپ جوشی استیل چه کاربردی دارد؟
استیل استفاده شده در این قطعات، استنلس است. بدلیل وجود ترکیباتی چون کروم و نیکل در ترکیبات شیمیایی مقاومت بالایی در برابر اکسید شدن و خوردگی برخوردار می شوند.

این نوع از فولاد همچنین با داشتن عنصر مولبیدن، استقامت بالایی را نسبت به دماهای بالا و پایین دارد.

فولاد ضد زنگ یا همان فولاد استیل با داشتن مقادیر پایینی از کربن، در عملیات جوشکاری و ماشینکاری به آسانی استفاده می شود.

کپ جوشی درزدار چگونه تولید می شود؟
برای ساختن کپ ها، ورق ها به شکل لوله می شوند و با جوش به یکدیگر وصل می شوند که بدون الکترود انجام می شود.

ماده اولیه آن ورق رول شده (Coil) می باشد که محل اتصال لبه ها با عبور از میدان الکتریکی و ایجاد مقاومت و تولید حرارت ذوب شده و بهم جوش می خورد. دراین روش ورق (Plate) به شکل لوله در می آید و سپس محل اتصال با الکترود جوشکاری می شود.

کپ مانیسمان یا بدون درز
کپ های مانیسمان که با نام های بدون درز نیزمی شناسند، از دسته اتصالات فولادی هستند که در فرآیند تولید آن ها از انواع روشهای جوش فلزات استفاده نمی شود. تفاوت دیگر آن ها در ماده اولیه محصولات می باشد. در تولید اتصالات مانیسمان از مقاطع فولادی به شکل شمش و از طریق حرارت و کشش و غلطک و عبور از زره و همچنین نیروهای گریز از مرکز استفاده می شود.

موارد استفاده از کپ فشار قوی چیست ؟
کپ های فشار قوی در دو نوع فولادی و استنلس استیل تولید می شود. این نوع از کپ ها در دو مدل رزوه شده و ساکت ولدینگ تهیه و و در بازار ارائه می شوند. مدل های ساکت ولدینگ کاملا مشابه مدل های رزوه ای هستند با این تفاوت که در آن ها رزوه (دندانه) وجود ندارد و همه صاف و یکدست می شوند. معمولا این کپ ها تحت استاندارد ASME تولید شده اند.