تصویر مقاله لرزه گیر

لرزه گیر چیست؟
لرزه گیر با ثابت نگه داشتن تجهیزات در قسمت های مختلف خطوط لوله و همچنین نیرو های وارده در اثر انقباض و انبساط لوله ها و لرزش ‌های ایجاد شده در اثر کم و زیاد شدن فشار ماده داخل لوله‌ ها را کاهش داده و یا به طور کامل این لرزش ‌ها را قطع می کند.

تجهیزاتی مانند کمپرسور ها، پمپ ها، فن ها، ولوها و همچنین اتصالات و غیره که در خطوط لوله مورد استفاده قرار می گیرند ممکن است ارتعاشات، صدا و تنش های غیر قابل کنترلی به خط وارد کنند، از این رو برای کاهش ارتعاش و لرزش و عدم استهلاک زودرس خط لوله از لرزه گیر ها استفاده می شود.

انواع لرزه گیر
هایپر صنعت فامکو ارائه دهنده انواع لرزه گیر ها به شرح زیر می باشد:

لرزه گیر آکاردئونی
لرزه گیر فلزی
لرزه گیر خرطومی-فلزی
لرزه گیر لاستیکی (غیر فلزی)

معرفی ویژگی های انواع لرزه گیر
اکنون انواع لرزه گیرها را بررسی خواهیم کرد:

لرزه گیر آکاردئونی مهار دار
نوع آکاردئونی که یکی از انواع لرزه گیرهای فلزی صنعتی می باشد که موجب کاهش ارتعاشات زاویه ای، محوری و جانبی در خطوط لوله می شود. یکی از مهمترین اجزاء در طراحی لرزه گیر آکاردئونی، بلوز است. جنس بلوز، میزان انعطاف آن، ضخامت، شکل بلوز و تعداد پره های آن قابل تغییر بوده و روی کارایی این قطعه تأثیر می گذارد. لرزه گیر آکاردئونی شامل لوله، فلنج، غلاف داخلی، چرخ تنظیم کننده و پایه نگه‌ دارنده چرخ‌ ها و اجزای دیگری است.

مزایای لرزه گیر آکاردئونی

نوع اتصال فلنجی و پیچ و مهره
مقاومت بالا در برابر دما و فشار بالا
استفاده از پره در طراحی
لرزه گیر فلزی
بدنه این نوع از لرزه گیر ها، از جنس فلز و آلیاژ های آن می باشد که مقاومت بیشتری نسبت به سایر لرزه گیر ها دارند. گستره کاربرد این نوع لرزه گیر ها در صنایع پتروشیمی و کارخانجات بزرگ صنعتی بسیار زیاد است. لرزه گیر های فلزی ارتعاشات و همچنین فشارها و دماهای وارده را تحمل می کنند که همین امر سبب کاهش خسارت و آسیب به لوله ها می باشد. به همین دلیل از آنها در صنایع نفت و پتروشیمی بیشتر استفاده می شود. اتصال لرزه گیر های فلزی به صورت جوشی، فلنجی و دنده ای می باشد. اتصال فلنجی به راحتی قابل تعویض است، اتصال جوشی آب بندی مناسبی دارد و اتصال دنده ای قابلیت حذف ارتعاشات را در جهات مختلف عمودی و افقی و زاویه ای دارد.

انواع لرزه گیر فلزی

فلزی مهاردار
خرطومی فلزی
فنرهای فشاری
مهاردار زاویه ای
فلنج دار، جوشی
یک لایه، چند لایه

لرزه گیرخرطومی فلزی:

به دلیل انعطاف پذیری بالای لرزه گیر های خرطومی فلزی از آنها می توان در شکل ها و زوایای مختلف استفاده کرد. لرزه گیر خرطومی فلزی نیاز به فضای نصب کمتری نسبت به سایرین دارد. همچنین این لرزه گیر ها خودشان در کاهش میزان لرزش های سیستم موثر بوده و به همین جهت، برای حذف لرزش ها و کاهش ارتعاشات سیستم دیگر نیازی به تجهیزات تقویت کننده و پشتیبان نخواهد بود.

لرزه گیرلاستیکی لوله:

لرزه گیر های غیر فلزی که به لرزه گیر لاستیکی نیز معروف اند باعث کاهش و حذف ارتعاشات و تنش ها می شوند و همچنین برای جذب ارتعاشات دمایی همچون انبساط و انقباض در خط لوله کاربرد دارند. لرزه گیر های غیر فلزی یا لاستیکی بیشترین کاربرد را در میان کل لرزه گیرها دارند. ساختار بدنه لرزه گیر های لاستیکی از لاستیک و فلز می باشد که دما و فشار کمتری نسبت به لرزه گیر های فلزی تحمل می کنند. حداکثر دمای تحملی لرزه گیر های لاستیکی 90 درجه سانتیگراد و حداکثر فشار تحملی 16 بار است.

لرزه گیر چیست؟
اتصالات لرزه گیر چیست؟