شیر کشویی نیروگاهها

از شیر کشویی (gate valve) جهت قطع و وصل جریان استفاده می شود .این شیرها برای تنظیم جریان به کار برده نمی شوند و قرار دادن آنها در وضعیت نزدیک به حالت بسته ، باعث فرسایش شیر می شود . این شیر را به دو دسته می توان تقسیم کرد .

شیر کشویی

دسته اول شیر کشویی موازی است که بر اساس استفاده از یک دیسک تخت دروازه‌ای در بین دو نشیمنگاه موازی ساخته شده است.

و همچنین دارای یک لبه تیزی در قسمت پائین خود می‌باشند که این لبه تیز برای برش واز بین بردن ذرات جامد ورودی به شیر کشویی می‌باشد.

مزیت مهم شیر کشویی این است که علاوه بر بکار رفتن برای valve seatهای نامتقارن، می‌توانند برای valve seatهای زاویه‌ای نیز بکار روند.

شیر کشویی کارخانجات مختلف صنعتی

دسته دوم شیر کشویی (gate valve) از نوع گوه ای است .

درشیر کشویی از نوع گوه از دو seat مورب ویک gate مورب استفاده می‌گردد.

به منظور امکان بسته شدن در حالت (shut off) دیسک این شیر وقتی که فول باز می‌شود، کاملاً از مسیر عبور جریان برداشته می‌شود.

این خاصیت در این شیر باعث از بین رفتن هرگونه مقاومتی در وضعیت باز می‌شود. وقتیکه این شیر کاملاً بسته شد توسط یک رینگ آب بند دیسکی صفحه اصلی را آب بندی می‌کند .

با قرارگرفتن دیسک درداخل رینگ آب بندی، مقدار بسیار کمی نشتی ممکن است دردیسک عبوری بوجود بیاید و یا اصلاً هیچ مقدار نشتی بوجود نمی آید.(در حالتی که شیرکشویی بسته شده است)

شیر کشویی نیروگاها

کاربرد شیر کشویی :

این شیر در همه تاسیسات آب رسانی از جمله آب آشامیدنی وخام و سیالات غیر خورنده تا دمای ۸۰ سیلیوس به کار برده می شود. این شیر در حالت باز، آشفتگی کمی را نسبت به سایر شیرهای قطع و وصلی در مسیر ایجاد می کند . همچنین افت فشار ایجادی آنها قابل توجه نیست ، ضمن اینکه در وضعیت کاملا بسته به خوبی می تواند از عبور جریان جلوگیری کند .

استفاده از این شیر در خطوط انتقال بعنوان کنترل کننده جریان مجاز نبوده و باید در حالت کاملا باز ویا کاملا بسته مورد استفاده قرار گیرند.

از جمله دیگر کاربردهای این شیر میتوان به استفاده در موارد زیر اشاره کرد :

پالایشگاهها ، مجتمع های پتروشیمی ، کارخانجات مختلف صنعتی ، پروژه های آبرسانی ، نیروگاهها ، تاسیسات دریایی

شیر کشویی تاسیسات دریایی