شیر بشقابی که در صنعت با نام Globe Valve  شناخته میشوند. همانطور که در تصویر بالا مشاهده مینمائید ساختمان داخلی این شیرصنعتی به گونه ای طراحی و پیاده سازی شده است که سیال برای عبور از این شیر ۱۸۰ درجه تغییر مسیر میدهد و همین امر باعث میشود تا شیر بشقابی Globe Valve  به عنوان کنترل کننده جریان سیال مورد استفاده قرار گیرد و باز یا بسته نبودن کامل گلاب ولو باعث این نمیشود که نشیمنگاه و مجرابند آسیب ببیند و همین امر یک مزیت برای شیربشقابی محسوب میشود ، لازم به ذکر است شیربشقابی کلاس ۸۰۰# یکی از پر فروش ترین شیرآلات صنعتی پترو تجهیز کاسپین میباشد که در برندهای : lvf, douglas, chero , omb طرفداران خاصی دارد … این شیرصنعتی در کلاس های : ۱۵۰ ۳۰۰ ۶۰۰ ,۸۰۰ ۹۰۰ ۱۵۰۰ , ۲۵۰۰ در انواع مختلف که در ادامه مجموعه پارس فولاد مفصل توضیح خواهد داده شد.

شیر دروازه ای(Gate Valve) 

یکی از مزیت های شیر بشقابی (Globe Valve)نسبت به شیر کشوئی (Gate Valve) این است که در هنگام بسته بودن شیر نشتی کمتری نسبت به شیر دروازه ای وجود خواهد داشت ، و این به این دلیل است که زاویه بین مجرابند و نشیمنگاه در شیر بشقابی یک زاویه قائمه میباشد و باعث میشود تا در هنگام بسته بودن فشار بیشتری را در مقابل جریان سیال از خود نشان دهد و انرژی جنبشی در این شیر باعث راحتتر بسته شدن و مانع از باز شدن شیربشقابی میگردد.

مشخصات شیر بشقابی  :(Globe Valve)

در این قسمت به برخی از مزایا و معایب شیر بشقابی می پردازیم :

معایب و مزایای شیر بشقابی (Globe Valve) عبارتند از :

۱ – در Globe Valve  جهت جریان سیال عبوری برخلاف Gate Valve تغییر میکند.

۲ – تغییر جهت جریان سیال باعث این امر میشود که در شیر بشقابی تلاطم ایجاد نماید.

۳ – تلاطم ایجاد شده بدلیل تغییر جهت افت فشار سیال را افزایش میدهد و همین باعث این میشود که افت فشار در این نوع شیر بیشتر از Gate Valve میباشد

۴ – در Globe Valve  به دلیل افت فشار ، باعث ایجاد فرسودگی کمتری نسبت به Gate Valve میشود.

۵ – Globe Valve  برای کنترل فشار جریان میتواند مورد مصرف قرار گیرد.

گلاب ولو ها با دو نوع استاندارد  BS 1873 و  BS 5322 طراحی و ساخته میشوند و از سایز ¾” الی ۴۸” در پترو تجهیز کاسپین در برندهایی که در انتهای صفحه سایت قرار دارد موجود میباشد.

معرفی انواع شیر بشقابی  :(Globe Valve)

این شیرآلات صنعتی به سه صورت  Angle Globe Valve , Y Type Globe Valve , Z Type Globe Valveطراحی و ساخته میشوند که در ادامه مزایا و معایب هر سه مدل انگل گلای ولو ، z تایپ گلاب ولو و Y تایپ گلاب ولو را توضیح خواهد داد.

Z Type Globe Valve :

این مدل شیر بشقابی معمول ترین نوع Globe Valve موجود در بازار میباشد که برای سیال آب اکثرا مورد استفاده قرار میگیرد،در مدل z  تایپ گلاب ولو صفحه جداکننده در سرتاسر بدنه که شامل نشیمنگاه هم میگردد به شکل z میباشد.

Y Type Globe Valve :

این مدل شیر بشقابی کمترین افت فشار را دارد و برای از بین بردن افت فشار ذاتی Globe Valve مورد استفاده قرار میگیرد . Y تایپ گلاب ولو همانطور که در تصویر بالا مشاهده مینمائید زاویه ۴۵ درجه بین خط عبور سیال و نشیمنگاه وجود دارد که باعث کم شدن افت فشار میگردد و همین مزیت Y Type Globe Valve باعث این میشود که در خطوط انتقال سیال با فشار بالا مورد استفاده قرار گیرد.

Angle Type Globe Valve :

در این مدل شیر بشقابی از یک ساختمان تغییر یافته ۹۰ درجه استفاده شده است که موجب این میشود تا سیال بجای چرخش ۱۸۰ درجه در یک Globe Valve معمولی تنها ۹۰ درجه چرخش داشته باشد و یکی از مزیت های خوب Angle Type Globe Valve این است که علاوه بر استفاده یک شیر در مسیر سیال به عنوان یک زانو ۹۰ درجه نیز مورد مصرف قرار میگیرد.

در شرایط متعادل که فشار و دما معمولی وجود دارد Angle Type همانند یک Globe Valve معمولی عمل میکند و اکثرا انگل ولو در مواردی استفاده میشود که سیال عبوری خورنده و پویا میباشد.

انواع مجرا بند در Globe Valve:

۱ – مجرا بند کروی

۲ – مجرا بند ترکیبی

۳ – مجرا بند دارای سرپوش

مجرابند کروی :

مجرابند کروی در یک قسمت مخروطی شکل با نشیمنگاه قرار می گیرد . از این طرح عموماً در سیستمهای با دما و فشار پائین استفاده می گردد. Globe Valve ها با این نوع مجرابند قادر به تنظیم جریان بوده ولی اصولاً برای قطع و وصل جریان مورد استفاده قرار می گیرند.

     مجرابند ترکیبی :

در این طرح بر روی مجرابند از یک حلقه غیر فلزی سخت استفاده گردیده است . حلقه مورد استفاده باعث سفت شدن نهایی مجرابند می گردد.مجرا بندهای ترکیبی اصولاً در سیستمهای که در آنها بخار و آب گرم جریان دارد مورد استفاده قرار می گیرند. این مجرا بندها در مقابل سایش مقاوم بوده و عملکرد مناسبی در کامل بسته شدن شیر دارد.

     مجرابند سرپوش دار :

این نوع مجرا بند وضعیت قابل تنظیم بالاتری را نسبت به دو طرح قبلی بوجود می آورند.مجرا بند سرپوش دار در شکلهای متنوعی وجود دارد.در شکل عمومی همگی آنها دارای طول بلند و مخروطی می باشند.