تصویر مقاله تبدیل

ردیوسر یا تبدیل کاهنده چست؟
تبدیل کاهنده یا ردیوسر یکی از انواع اتصالات لوله ای است که به منظور اتصال دو لوله با قطرهای مختلف به یکدیگر استفاده می شود. هدف استفاده از این اتصالات، ایجاد ارتباط بین دو لوله یا کانکشن با سایز متفاوت است. ردیوسرها با استفاده از جنس های مختلفی ساخته شده و در ابعاد متریک و اینچی تولید می شوند.

از جمله مواد تشکیل دهنده آن ها می توان به فولاد ضد زنگ، فولاد کربنی، فولاد آلیاژی، آلیاژ تیتانیوم، مس، نیکل، چدن، برنج، و برنز اشاره کرد. مقاومت به خوردگی و طول عمر این اتصالات به جنس مورد استفاده در ساخت آن ها وابسته است.

ردیوسرها در سیستم های هیدرولیکی، سیستم های پنوماتیکی، اتصالات صنایع دارویی، اتصالات ترمزهای هوایی، اتصالات گازی و اتصالات سیستم های تهویه مطبوع استفاده می شوند. ردیوسرها می توانند به صورت بدون درز و درزدار (جوشکاری شده) تولید شوند. همچنین از نظر هندسی به دو دسته هم مرکز و غیر هم مرکز تقسیم می شوند. در ادامه به تعریف و ویژگی های این تبدیل ها پرداخته شده است.

ردیوسر هم مرکز یا Concentric Reducer
ردیوسرهای هم مرکز برای اتصال دو لوله به یکدیگر که در یک خط مستقیم قرار دارند، استفاده می شوند. هندسه این اتصالات به صورت مخروطی شکل خواهد بود. از این نوع تبدیل کاهنده اغلب برای اتصال لوله های مستقیم با اندازه های مختلف به یکدیگر استفاده می شود. این نوع اتصالات هم مرکز با دو قطر متفاوت در دو سمت خود طراحی شده اند و انتقال سیال در آن ها به صورت مخروطی انجام می شود. این نوع تبدیل کاهنده هم می تواند به صورت جوشکاری شده و هم به صورت بدون درز ساخته شود.

بعضی از کاربردهای ردیوسر هم مرکز عبارتند از:

انتقال سیال بین لوله و پمپ
استفاده در خطوط انتقال مایعات و گازها
استفاده در خروجی پمپ ها
ایجاد ارتباط بین لوله و فلنج
ردیوسر غیر هم مرکز یا Eccentric Reducer
ردیوسرهای غیر هم مرکز به صورتی طراحی می شوند که محور مرکزی سر بزرگتر نسبت به محور مرکزی سر کوچکتر با اختلاف جزئی قرار گرفته و قطعه تولید شده دارای یک پله اختلاف بین دو سر قطعه است. به عبارت دیگر دو انتهای این ردیوسر در یک امتداد نیست. از این تبدیل کاهنده به طور گسترده در ورودی پمپ ها استفاده می شود تا از ورود هوا به مکش پمپ و به دنبال آن از پدیده کاویتاسیون جلوگیری کنند. ردیوسرهای غیرهم مرکز امکان اتصال لوله های با اندازه های مختلف را نیز فراهم می کنند.

به طور کلی، کاربردهای ردیوسرهای غیر هم مرکز عبارتند از:

اتصال خط لوله به ورودی پمپ ها
اتصال لوله های خط پایپینگ
کاهش صدا و ارتعاش به طور همزمان
نیاز به فضای کمتر برای نصب در مواقع نیاز
کاهش آشفتگی و هواگیری خط لوله

تصویر مقاله تبدیل
تصویر مقاله ردیوسر یا تبدیل کاهنده