شیر بشقابی (Globe Valve) چیست؟

شیرآلات بشقابی

شیر بشقابی که در صنعت با نام Globe Valve  شناخته میشوند. همانطور که در تصویر بالا مشاهده مینمائید ساختمان داخلی این شیرصنعتی به گونه ای طراحی و پیاده سازی شده است که سیال برای عبور از این شیر ۱۸۰ درجه تغییر مسیر میدهد و همین امر باعث میشود تا شیربشقابی Globe Valve  به عنوان کنترل کننده جریان سیال مورد استفاده قرار گیرد و باز یا بسته نبودن کامل گلاب ولو باعث این نمیشود که نشیمنگاه و مجرابند آسیب ببیند و همین امر یک مزیت برای شیربشقابی محسوب میشود ، لازم به ذکر است شیربشقابی کلاس ۸۰۰# یکی از پر فروش ترین شیرآلات صنعتی پترو تجهیز کاسپین میباشد که در برندهای lvfdouglas, chero omb طرفداران خاصی دارد … این شیرصنعتی در کلاس های ۱۵۰ ۳۰۰ ۶۰۰ ,۸۰۰ ۹۰۰ ۱۵۰۰ , ۲۵۰۰ در انواع مختلف که در ادامه مجموعه پتروتجهیز کاسپین مفصل توضیح خواهد داد به فروش میرسد.

مقایسه شیر بشقابی(Globe Valve) و شیر دروازه ای(Gate Valve)

یکی از مزیت های شیر بشقابی (Globe Valve) نسبت به شیر کشوئی (Gate Valve) این است که در هنگام بسته بودن شیر نشتی کمتری نسبت به شیر دروازه ای وجود خواهد داشت ، و این به این دلیل است که زاویه بین مجرابند و نشیمنگاه  در شیر بشقابی یک زاویه قائمه میباشد و باعث میشود تا در هنگام بسته بودن فشار بیشتری را در مقابل جریان سیال از خود نشان دهد و انرژی جنبشی در این شیر باعث راحتتر بسته شدن و مانع از باز شدن شیربشقابی میگردد.

مشخصات شیر بشقابی  :(Globe Valve)

در این قسمت به برخی از مزایا و معایب شیر بشقابی میپردازیم :

معایب و مزایای شیر بشقابی (Globe Valve) عبارتند از :

۱ – در Globe Valve  جهت جریان سیال عبوری برخلاف Gate Valve تغییر میکند.

۲ – تغییر جهت جریان سیال باعث این امر میشود که در شیر بشقابی تلاطم ایجاد نماید.

۳ – تلاطم ایجاد شده بدلیل تغییر جهت افت فشار سیال را افزایش میدهد و همین باعث این میشود که افت فشار در این نوع شیر بیشتر از Gate Valve میباشد

۴ – در Globe Valve  به دلیل افت فشار ، باعث ایجاد فرسودگی کمتری نسبت به Gate Valve میشود.

۵ – Globe Valve  برای کنترل فشار جریان میتواند مورد مصرف قرار گیرد.

گلاب ولو ها با دو نوع استاندارد  BS 1873 و  BS 5322طراحی و ساخته میشوند و از سایز ¾” الی ۴۸” در پترو تجهیز کاسپین در برندهایی که در انتهای صفحه سایت قرار دارد موجود میباشد.

معرفی انواع شیر بشقابی  :(Globe Valve)

این شیرآلات صنعتی به سه صورت  Angle Globe Valve , Y Type Globe Valve , Z Type Globe Valveطراحی و ساخته میشوند که در ادامه مزایا و معایب هر سه مدل انگل گلای ولو ، z تایپ گلاب ولو و Y تایپ گلاب ولو را توضیح خواهد داد.

Z Type Globe Valve

این مدل شیر بشقابی معمول ترین نوع Globe Valve موجود در بازار میباشد که برای سیال آب اکثرا مورد استفاده قرار میگیرد،در مدل z  تایپ گلاب ولو صفحه جداکننده در سرتاسر بدنه که شامل نشیمنگاه هم میگردد به شکل z میباشد.

Y Type Globe Valve

این مدل شیر بشقابی کمترین افت فشار را دارد و برای از بین بردن افت فشار ذاتی Globe Valve مورد استفاده قرار میگیرد . Y تایپ گلاب ولو همانطور که در تصویر بالا مشاهده مینمائید زاویه ۴۵ درجه بین خط عبور سیال و نشیمنگاه وجود دارد که باعث کم شدن افت فشار میگردد و همین مزیت Y Type Globe Valve باعث این میشود که در خطوط انتقال سیال با فشار بالا مورد استفاده قرار گیرد.

Angle Type Globe Valve

در این مدل شیر بشقابی از یک ساختمان تغییر یافته ۹۰ درجه استفاده شده است که موجب این میشود تا سیال بجای چرخش ۱۸۰ درجه در یک Globe Valve  معمولی تنها ۹۰ درجه چرخش داشته باشد و یکی از مزیت های خوب Angle Type Globe Valve این است که علاوه بر استفاده یک شیر در مسیر سیال به عنوان یک زانو ۹۰ درجه نیز مورد مصرف قرار میگیرد.

در شرایط متعادل که فشار و دما معمولی وجود دارد Angle Type همانند یک Globe Valve  معمولی عمل میکند و اکثرا انگل ولو در مواردی استفاده میشود که سیال عبوری خورنده و پویا میباشد.

انواع مجرا بند در Globe Valve:

۱ – مجرا بند کروی

۲ – مجرا بند ترکیبی

۳ – مجرا بند دارای سرپوش

مجرابند كروي

مجرابند كروي در يك قسمت مخروطي شكل با نشيمنگاه قرار مي گيرد . از اين طرح عموماً در سيستمهاي با دما و فشار پائين استفاده مي گردد. Globe Valve ها با اين نوع مجرابند قادر به تنظيم جريان بوده ولي اصولاً براي قطع و وصل جريان مورد استفاده قرار مي گيرند.

     مجرابند تركيبي

در اين طرح بر روي مجرابند از يك حلقه غير فلزي سخت استفاده گرديده است . حلقه مورد استفاده باعث سفت شدن نهايي مجرابند مي گردد.مجرابندهاي تركيبي اصولاً در سيستمهاي كه در آنها بخار و آب گرم جريان دارد مورد استفاده قرار مي گيرند. اين مجرابندها در مقابل سايش مقاوم بوده و عملكرد مناسبي در كامل بسته شدن شير دارد.

     مجرابند سرپوش دار

اين نوع مجرابند وضعيت قابل تنظيم بالاتري را نسبت به دو طرح قبلي بوجود مي آورند . مجرابند سرپوش دار در شكلهاي متنوعي وجود دارد. در شكل عمومي همگي آنها داراي طول بلند و مخروطي مي باشند.